
Problem i oczekiwania klienta
- zmniejszenie kosztów energii elektrycznej
- zmniejszenie kosztów ogrzewania
Wprowadzone rozwiązanie
- montaż instalacji fotowoltaicznej 3-fazowej o mocy 10kWp na gruncie
- wymiana pieca na pompę ciepła w konfiguracji split Panasonic seria HP 9kW 3-fazowa

Nie jest żadną tajemnicą, że z Panią Edytą nie spotkaliśmy się po raz pierwszy. Początkową współpracę podjęliśmy już w lutym 2020 roku, montując dla naszej klientki klimatyzator naścienny firmy Hitachi w budynku znajdującym się w Piotrkowie Trybunalskim. Najprawdopodobniej to właśnie ta sytuacja, a konkretnie zadowolenie z pierwszej usługi, skłoniło Panią Edytę do dalszych rozmów z nami w sprawie zmiany ogrzewania w jej domu, a także zmniejszenia kosztów energii elektrycznej.
Założenie było proste, wyrzucić kopciucha i zastąpić go nowoczesnym źródłem energii, które będzie w pełni samoobsługowe, ponadto wszystko zasilić przy pomocy paneli fotowoltaicznych. Ważne było również, aby rozwiązanie działało długimi latami no i chyba co najważniejsze nie zrujnowało portfela 🙂 Zużycie energii elektrycznej przed montażem wynosiło około 2,5MWH rocznie, a koszt ogrzewania około 2 minimalne krajowe brutto w skali roku. Do dyspozycji było przyłącze trójfazowe, oraz spora otwarta przestrzeń do zagospodarowania za budynkami.
———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
Problem i oczekiwania klienta
- zmniejszenie kosztów energii elektrycznej
- zmniejszenie kosztów ogrzewania
Wprowadzone rozwiązanie
- montaż instalacji fotowoltaicznej 3-fazowej o mocy 10kWp na gruncie
- wymiana pieca na pompę ciepła w konfiguracji split Panasonic seria HP 9kW 3-fazowa
———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
Biorąc pod uwagę założenia i preferencje naszej klientki, zaproponowaliśmy sprawdzone materiały i urządzenia z wyższej półki tj.: pompę ciepła Panasonic, panele fotowoltaiczne JA Solar oraz falowni Huawei. Instalacja fotowoltaiczna została wykonana na gruncie w niestandardowej wersji dwupodporowej stosowanej w systemach przemysłowych wystawionych na silne wiatry i opady śniegu, z trzema rzędami paneli pionowo, co pozwoliło aż o 40% zmniejszyć zajmowaną powierzchnię na działce. Całość została trzykrotnie zabezpieczona przepięciowo, z uwagi na duże odległości między panelami i falownikiem, a także dwukrotnie zwarciowo, w celu ochrony falownika.
Po wykonaniu wszystkich prac nasza klientka została przeszkolona z obsługi instalacji fotowoltaicznej oraz pompy ciepła, dodatkowo w jej imieniu zajęliśmy się formalnościami dotyczącymi przyłącza, a także dotacji z programu „Czyste powietrze”.
———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
Podsumowanie
- zwrot całej inwestycji po około 7-latach
- instalacja spełnia obowiązujące przepisy i wymogi określone w prawie budowlanym
- panele objęto 12-letnią gwarancją produktową, oraz 25-letnią gwarancją uzysku mocy
- falownik objęto 10-letnią gwarancją produktową
- instalacja wyposażona w dodatkowe zabezpieczenia zwarciowe oraz przepięciowe po stronie DC / AC
- falownik posiada zabezpieczenie wykrywania łuku elektrycznego, które zapobiega pożarom