Czym ogrzewać dom?
Polski rynek oferuje coraz mniejszą różnorodność systemów ogrzewania domów.
Ogrzewanie domu konwencjonalnymi metodami
Ogrzewanie domu paliwami stałymi takimi jak węgiel, ekogroszek czy pelet jest według najnowszej narracji euro idiokratów formą nieekologiczną i mocno się z tym walczy. Podobnie ma się sprawa jeśli chodzi o ogrzewanie olejowe kupując olej opałowy lub ogrzewanie gazowe (gaz ziemny z sieci gazowej, gaz płynny). [Zakaz kotłów gazowych]
Nowoczesne ogrzewanie do domu
Wspólnota i co za tym idzie rząd, stawia na ogrzewanie elektryczne i zostawia alternatywę w postaci drewna.
To wszystko sprawia, że osoby, które nie orientują się w kwestii nowoczesnych systemów ogrzewania domu, mogą mieć niemały dylemat, na które rozwiązanie się zdecydować.
Z tego względu postanowiłem przygotować krótki poradnik, w którym opowiem o dostępnych systemach grzewczych, wskażę ich zastosowanie, gdzie się sprawdzają oraz zwrócę uwagę na wady, oraz zalety.
Zapraszam do czytania.
Jakie nowoczesne rozwiązania są aktualnie dostępne do ogrzewanie domu?
Wspomniałem na początku, że dość mocny nacisk wywierany jest na odchodzenie od paliw stałych i przechodzenie na ogrzewanie elektryczne.
Ogrzewanie poprzez elektryczne źródło ciepła
W tym przypadku mamy do wyboru całą gamę rozwiązań, od piecy i mat elektrycznych, przez rozwiązania indukcyjne, elektronowe czy podczerwień, kończąc na pompach ciepła.
Ogrzewanie domu pompą ciepła lub klimatyzacją
Alternatywą do ogrzewania stricte elektrycznego jest pompa ciepła, czy to powietrzna pompa ciepła, czy też gruntowa pompa ciepła, oraz zyskujące od niedawna popularność pompy ciepła powietrze powietrze.
w którym wskazuje, na co zwrócić uwagę przy wyborze każdej z instalacji
Ogrzewanie elektryczne
Każde z rozwiązań elektrycznych wymienionych wyżej wyłączając z tej grupy pompy ciepła i klimatyzatory łączy wspólna cecha, mianowicie sprawność nieprzekraczająca wartości 1.
To właśnie ten czynnik przekłada się na tak niewielkie zainteresowanie elektrycznego ogrzewania domu i jest to w pełni uzasadnione.
Przykład ogrzewania w domu jednorodzinnym
Żeby to dobrze zobrazować, weźmy na tapet przykład nowo wybudowanego parterowego domu jednorodzinnego o powierzchni ogrzewanej 130 m2, z przyzwoitą izolacją ścian oraz dachu.
Zapotrzebowanie na ciepło dla takiego domu jednorodzinnego wynosi około 14tys. kWh na rok, wykluczając ciepłą wodę użytkową, czyli mówimy tylko o ogrzewaniu instalacji centralnego ogrzewania w domu.
Koszty ogrzewania domu wykorzystując elektryczne źródło ciepła
W takiej sytuacji decydując się na ogrzewanie domu w postaci
ogrzewanie akumulacyjne, ogrzewanie energią elektryczną np w kotle elektrycznym czy indukcyjny, elektryczne ogrzewanie podłogowe w postaci mat lub folii grzewczych, czy jakiekolwiek urządzenie wykorzystujące energię elektryczną do bezpośredniego ogrzewania,
przyjdzie nam zapłacić za pełną ilość wynikającą właśnie z zapotrzebowania na ciepło, czyli 14tys. kWh na rok.
Rosnące koszty prądu
Jak doskonale wszystkim wiadomo, prąd elektryczny ciągle drożeje, a to bardzo mocno wpływa na koszty ogrzewania domu jednorodzinnego.
Zalety ogrzewanie domu
W tym momencie zwolennicy tych sposobów ogrzewania domu powiedzą pewnie, że jest to koszt, jaki musimy ponieść, w zamian za mniejszą awaryjność i niższą cenę elektrycznych metod ogrzewania domu, ale czy tak faktycznie jest?
Koszty eksploatacji ogrzewania elektrycznego
Moim zdaniem nie, a na poparcie tego faktu przedstawiam jedną z naszych niedawnych realizacji, gdzie właśnie ze względu na nieakceptowalne koszty ogrzewania domu kotłem indukcyjnym, nasz klient zdecydował się na wymianę na pompę ciepła. [Wymiana kotła indukcyjnego na pompę ciepła]
Wybór ogrzewania a formy dotacji
Poza tym inwestycje w odnawialne źródła energii są aktualnie mocno finansowane z funduszy, a to sprawia, że różnica w cenie jest niewielka, a czasami wręcz na korzyść OZE, a w takiej sytuacji argument, że ogrzewanie elektryczne jest trwalsze, staje się niewystarczający do kosztów, jakie przyjdzie nam ponieść za jego eksploatację.
Ogrzewania domu przy pomocy pompy ciepła
W tym momencie płynnie przechodzimy do metod ogrzewania domu przy wykorzystaniu pompy ciepła.
Pompy ciepła to urządzenia niesłychanie sprawne i potrafią one z 1 kW energii elektrycznej wytworzyć średniorocznie nawet 3 czy 4 razy więcej ciepła, przez co ich teoretycznie wyższa cena zakupowa i zwracam tutaj uwagę na dofinansowania, zwraca się w dużo niższych kosztach eksploatacji.
w którym wskazuje, na co zwrócić uwagę przy wyborze każdej z instalacji
Jakie jest najlepsze ogrzewanie domu?
Koszty ogrzewania domu jednorodzinnego powietrzną pompą ciepła przy założeniu pełnego ogrzewania podłogowego mogą być nawet 5-krotnie niższe niż ogrzewanie domu grzałkami w kotle elektrycznym, czy też stosując elektryczne ogrzewanie podłogowe.
Oczywiście nie będzie tak zawsze.
Roczny koszt ogrzewania domu jednorodzinnego pompą ciepła będzie wyższy, kiedy budynek jest słabo wyizolowany i zamiast ogrzewania podłogowego jest ogrzewanie grzejnikowe.
Wynika to z tego, że pompa ciepła przy tych samych warunkach atmosferycznych będzie miała niższą sprawność, grzejąc wodę np. na 50 stopni Celsjusza na grzejniki niż gdyby grzała wodę na 35 stopni Celsjusza na podłogówkę.
Stąd pierwszy wniosek, pompa ciepła idealnie nadaje się jako system grzewczy do ogrzewania domu w budynkach energooszczędnych.
Kiedy chcemy ogrzewać dom, w którym instalacja centralnego ogrzewania zrealizowana jest na kaloryferach o wyższym parametrze zasilania, to sprawność w pompie ciepła będzie mniejsza i może sięgać nawet zaledwie 250%. Stąd ogromne znaczenie ma rodzaj odbiorników.
Pamiętajmy jednak, że to i tak dwa i pół raza więcej niż ogrzewanie stricte elektryczne.
W przypadku domu przedstawionego wyżej zakładając, że:
koszt 1 kWh -energii elektrycznej wyniesie 1,3 zł,
-gaz ziemny z sieci gazowej 0.3 zł/kWh,
-gaz płynny 3 zł/l,
-ogrzewanie olejowe w formie olej opałowy 8 zł/l,
-ogrzewanie domu węglem w postaci ekogroszku 2000 zł/t
-oraz inne paliwo stałe w postaci drewna 500 zł/m3,
to ceny ogrzewania domu wyglądają następująco
Najtańsze ogrzewanie domu
Analizując powyższe zestawienie rocznych kosztów ogrzewania domu, od razu widzimy, że w czołówce najtańsze ogrzewanie stanowią kotły na paliwo stałe i kotły gazowe na gaz ziemny.
Ogrzewanie gruntową pompą ciepła
Dla większości osób będzie pewnie jednak zaskoczeniem, że i tak te rozwiązania nie są w stanie dorównać ogrzewaniu domu przy wykorzystaniu pompa ciepła gruntowej.
Stąd gdyby tylko i wyłącznie spojrzeć na ten aspekt, to na pytanie czym ogrzewać dom najtaniej w listopadzie 2023 roku z pewnością wiele osób mogłoby odpowiedzieć pompa ciepła gruntową.
Niestety gruntówki jak i każde inne rozwiązanie ma także wady, a największe z nich to bardzo wysoki koszt zakupu zarówno samego urzadzenia jak i wykonania odwiertów.
Ogrzewanie powietrzną pompą ciepła
Dla każdego, kto nie chce inwestować tak dużych sum, lepszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie pompą ciepła powietrzną, która w kosztach eksploatacji i tak jest tańsza niż kocioł na pellet, czy kotły gazowe zasilane poprzez gaz płynny.
Czym ogrzewać dom – podsumowanie
Nie ma wątpliwości, że aktualnie najtańszą formę ogrzewania domu stanowi pompa ciepła, kotły gazowe oraz przekrój kotłów na paliwo stałe.
Sposób ogrzewania domu należy jednak dopasować do możliwości finansowych, a także do samego budynku.
Kiedy szukamy źródeł ciepła do nowego domu, to warto zwrócić uwagę na powietrzne pompy ciepła kiedy dom jest z ogrzewaniem podłogowym, oraz pompy ciepła gruntowe dla dużych domów z grzejnikami.
Przy wyborze takiego systemu ogrzewania dobrze jest także rozważyć inwestycję w panele fotowoltaiczne, które w drastyczny sposób poprawią rentowność systemów.
Z kolei kiedy nasz budynek jest już leciwy i z jakiegoś powodu nie chcemy lub nie możemy go zmodernizować, a przy okazji odbiornikami są kaloryfery o wysokim parametrze zasilania, to dobrze jest pochylić się nad ogrzewanie gazowe, unikając zasilania go gazem płynnym ze względu na wyższą cenę, albo póki jest to możliwe pozostać przy ogrzewaniu na paliwo stałe.
Jeśli jednak jesteśmy w stanie docieplić nasz dom, a instalacja centralnego ogrzewania nie jest zasilana wodą o temperaturze większej niż 50-60 stopni Celsjusza, to pomysł na pompę ciepła nadal będzie miała sens, choć warto to najpierw skonsultować z firmą, która posiada doświadczenie w takich instalacjach.
Sprawdź również wpis o: Jak sprawdzić, czy stopień izolacji domu jest odpowiedni?
w którym wskazuje, na co zwrócić uwagę przy wyborze każdej z instalacji