Zastanawiasz się nad rodzajem ogrzewania w budynku???
...
Pobierz darmowy wideo poradnik, w którym w kilku krokach tłumaczę, jak nie popełnić błędu podczas wyboru i zakupu systemu ogrzewania
...
Montaż pomp ciepła – Przasnysz
Na pełne zadowolenie z codziennego korzystania z systemu ogrzewania w Przasnyszu składa się kilka czynników, z czego zdecydowanie najważniejszy może być wybór odpowiednich urządzeń. Jako profesjonaliści korzystamy wyłącznie ze sprawdzonych systemów, dodatkowo wzmacnianych. Aby cała instalacja pracowała w sposób niezakłócony, podczas montażu pomp ciepła w Przasnyszu umieszczamy w wyznaczonych do tego miejscach niezbędne urządzenia. Jednym z nich jest specjalny separator zanieczyszczeń, wpływający bezpośrednio na zabezpieczenie układu hydraulicznego przed zanieczyszczeniami. Taka operacja niewątpliwie jest ważną inwestycją na przyszłość, ponieważ znacznie wydłuża ona żywotność wymiennika w pompie ciepła i pompach obiegowych. Bardzo ważnym elementem całej instalacji jest również bufor 50L na układzie C.O. Jego obecność sprawia, że pompa zawsze pracuje na wymaganej ilości wody. Tak przygotowana pompa ciepła w Przasnyszu może działać bezawaryjnie przez bardzo długi czas.
Profesjonalny serwis pomp ciepła – Przasnysz
Nawet najlepsze pod względem technicznym urządzenie wymaga odpowiedniego podejścia związanego z pracami serwisowymi. Szerokie doświadczenie praktyczne pozwala naszemu zespołowi realizować działania również z tego zakresu. Prowadząc profesjonalny serwis pomp ciepła w Przasnyszu, dbamy o cały proces od początku do końca. Przynajmniej raz w roku kontaktujemy się w celu przeprowadzenia prac serwisowych. Regularność w tej kwestii jest niezwykle ważna, ponieważ to właśnie ona stanowi podstawę do utrzymania gwarancji na całą instalację oferowanej przez producenta. Łatwy kontakt z naszymi profesjonalistami sprawia, że usługi serwisowe są na wyciągnięcie ręki w razie pojawienia się takiej potrzeby.
Skąd bierze się różnica w cenie pomp ciepła, a także ich eksploatacji?
Pompy ciepła to urządzenia, które przede wszystkim cechuje większa, niż w przypadku innych rozwiązań sprawność. Najważniejszym parametrem pracy pompy ciepła z punktu widzenia użytkownika, jest stosunek ilości energii elektrycznej pobranej z sieci do energii cieplnej, którą wytworzy pompa ciepła. W świecie pomp zasada jest prosta, im wyższa sprawność układu w mniej sprzyjających warunkach, tym mniejsze zużycie energii elektrycznej, a co za tym idzie mniejsze rachunki za prąd.
Warto jeszcze dodać, że zbyt duża wydajność pompy w stosunku do zapotrzebowania budynku przekłada się na przyśpieszoną eksploatację urządzenia, które zamiast pracować w optymalnym trybie modulacji, zaczyna taktować.
Należy pamiętać, że im niższa temperatura na zewnątrz, tym więcej energii cieplnej potrzebuje budynek do ogrzania i tym samym wymagany jest wyższy parametr wody, a jeśli układ chłodniczy nie domaga to pompa zaczyna wspomagać się grzałkami elektrycznymi, których sprawność nigdy nie będzie większa niż 1 gdzie pompa średniorocznie trzyma sprawność 3-4.
Dlaczego stosujemy rozszerzoną armaturę w instalacji hydraulicznej?
Separator powietrza zamiast zwykłego odpowietrznika.
Odpowietrzniki automatyczne, które montowane są w najwyższych punktach instalacji, usuwają gaz poprzez różnicę gęstości powietrza i wody znajdującej się w rurach. Mimo iż powietrze zostanie usunięte, staje się to dopiero na samym końcu instalacji, powietrze wędruje zatem przez cały układ. Może to powodować głośniejszą pracę instalacji, przyśpieszać zjawisko korozji, a sama pompa ciepła będzie się wyłączać na skutek niewłaściwych parametrów przepływu czynnika.
Sytuacja pogarsza się w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z układem ciśnieniowym, czyli takim jak przy pompie ciepła, a zainstalowana w układzie pompa obiegowa dodatkowo rozdrabnia bąble powietrza na małe cząsteczki, których odpowietrznik nie wyłapuje. Z tego powodu w instalacji stosuje się dużo dokładniejsze rozwiązania, czyli separatory powietrza.
Separator powietrza wykorzystując zjawisko koalescencji, które polega na łączeniu się małych pęcherzyków w większe bąble powietrza i centryfugi, które działa na zasadzie siły odśrodkowej. Wirówka powstająca w urządzeniu wytrąca lżejsze powietrze z wody, oraz likwiduje powstałe mikro pęcherzyki tuż za wymiennikiem ciepła. Od początku układ grzewczy jest bezpieczny i płynie w nim tylko woda nienasycona.
Separator zanieczyszczeń zamiast zwykłego filtra siatkowego.
Jednym z najbardziej niepożądanych zjawisk zachodzących w instalacjach hydraulicznych pompy ciepła jest osadzanie się zanieczyszczeń w rurach oraz na jednym z jej najdroższych elementów systemu, czyli wymienniku. Prowadzi to do problemów z przepływem, zmniejszenia wydajności, a w dłuższym czasie nawet uszkodzenia jednostki.
Aby tego uniknąć, montujemy rozszerzoną armaturę, w skład której wchodzi między innymi separator zanieczyszczeń. W przeciwieństwie do zwykłego filtra siatkowego, który jest mało precyzyjny, wychwytując cząsteczki dopiero o rozmiarach większych niż 0,5mm. Separator zanieczyszczeń robi to z 10-krotnie większą doskonałością, wyłapując zanieczyszczenia o rozmiarach od 5 mikrometrów, nie poprzez prosty przepływ, lecz dużo efektywniejszą metodą wirową. Ponadto w urządzenie wyposażone jest w mocny magnes wyłapujący metalowe zanieczyszczenia zawieszone w płynie.
Naczynie przeponowe do instalacji ciepłej wody użytkowej i centralnego ogrzewania.
Woda jest czynnikiem, który podczas zmiany temperatury kurczy się i rozszerza. W instalacjach ciśnieniowych, z którymi mamy do czynienia w pompach ciepła, aby wyrównać ciśnienie, stosujemy odpowiednie elementy, tj. naczynie przeponowe uzupełnione o tzw. grupę bezpieczeństwa.
Naczynia przeponowe dobieramy indywidualnie do każdej instalacji, uwzględniając takie parametry jak moc urządzenia grzewczego, temperatury pracy, wielkość zładu wody, wielkości samego zasobnika i wiele innych. Po wyborze spełniającego wymagania naczynia, na podstawie wartości wynikających z przeprowadzonych obliczeń, regulujemy w nim ciśnienie. Wybór naczynia przeponowego do c.w.u. nie kończy się jednak na tym etapie.
Pamiętajmy, że ciepła woda użytkowa to woda pitna. Aby zachować higienę instalacji c.w.u., należy zapewnić w niej stały przepływ, eliminując możliwe sytuacje, w których woda mogłaby „stać”, a co za tym idzie, mogłyby się w niej namnażać bakterie. Stały przepływ w naczyniach przeponowych realizujemy, montując w systemie odpowiednie kierownice.
Grupa bezpieczeństwa do instalacji ciepłej wody użytkowej.
Instalacja c.w.u. w systemie pompy ciepła powinna być wyposażona w szereg dodatkowych zaworów dbających między innymi o poprawne parametry przepływu czynnika. Należą do nich zawór odcinający, zawór zwrotny, zawór spustowy, zawór bezpieczeństwa. Wszystkie te elementy stanowią tzw. grupę bezpieczeństwa.
Zawór bezpieczeństwa oraz zawór uzupełniający zład wody w instalacji centralnego ogrzewania.
Jak już wspominałem do poprawnej pracy pompy ciepła w instalacji centralnego ogrzewania wymagane jest stałe ciśnienie na odpowiednim poziomie. Parametr ten w skrajnych przedziałach kontrolują zawory bezpieczeństwa oraz zawór dopełniający. Ten pierwszy chroni instalację w sytuacji, kiedy ciśnienie przekroczy określony poziom, a kiedy ciśnienie spadnie, zawór dopełniający uzupełnia zład wody, uzyskując wcześniej zadane ciśnienie robocze. Oczywiście w nominalnym zakresie pracy ciśnienie kontroluje dodatkowo zainstalowane naczynie przeponowe.
Dlaczego wykonujemy instalację hydrauliczną w technologii KAN-therm Steel?
Sposób, w jaki zostanie wykonana instalacja hydrauliczna w systemie pompy ciepła, może radykalnie wpłynąć na pracę samego urządzenia oraz drastycznie skrócić jego żywotność.
Materiały, przekroje rur oraz ich połączenia w instalacji hydraulicznej mają ogromny wpływ na parametry przepływu czynnika. Nie stosowanie się do wytycznych przy projektowaniu takich systemów to jeden z najczęstszych błędów montażowych.
W tym aspekcie przynajmniej częściowo z pomocną dłonią przychodzą producenci między innymi Panasonic, montując w urządzeniach między innymi zabezpieczenia przeciążeniowe. Owe elementy kontrolują przepływ objętościowy wody oraz zabezpieczają skraplacz i jednostkę, kiedy strumień przepływu jest za mały lub wystąpi całkowity brak przepływu w określonym czasie.
Wyposażenie instalacji w odpowiednie zabezpieczenia to oczywiście dobra praktyka, niestety nie uchroni systemu, jeśli ten od samego początku zostanie nieodpowiednio zaprojektowany i wykonany. W najlepszej sytuacji taki układ „stanie w błędzie” i nie da się ponownie uruchomić bez usunięcia usterki.
Stąd też zdecydowaliśmy się na wykonywanie naszych instalacji w przetestowanym w przemyśle systemie z wykorzystaniem rur ze stali węglowej jednostronnie ocynkowanych. Korzystając z zaleceń montażowych, oraz zachowując zalecaną minimalną wewnętrzną średnicę instalacji dla zachowania maksymalnej prędkości przepływu czynnika do 0,8m/s dobieramy odpowiednie elementy systemu, zapewniając tym samym poprawną pracę pompy ciepła.
System KAN-therm Steel charakteryzuje się:
Małymi opory przepływu w rurach i złączkach, zwłaszcza w porównaniu z popularnie stosowanym plastikiem
Dużą wytrzymałością mechaniczną
Wysoką estetyką wykonanych instalacji
Szerokim zakresem temperatur pracy od -35°C do 135°C
Odpornością na wysokie ciśnienie do 16 bar
Możliwością łączenia z systemami z tworzywowa
Szybkim, pewnym i bezpiecznym montażem, bez konieczności użycia otwartego ognia
Jakie są inne formy płatności? Czy istnieje możliwość zakupów na raty?
Zapewniamy różne formy finansowania w tym spłatę ratalną np. za pośrednictwem IN Banku i programu „Finansowania Zielonej Energii”.
Przybliżone warunki spłaty:
kwota kredytowania 100tys. zł
okres kredytowy do 150 rat
całkowity koszt kredytu dla klienta to od 0,3% – 0,35% całkowitej kwoty na miesiąc (np.: kredyt 20tys. zł to rata 205zł)
Żeby uzyskać więcej informacji na temat finansowania, zachęcamy po otrzymaniu wyceny, do bezpośredniego kontaktu z naszym doradcą:
Pani Anna Bujalska : 667-006-060
Ile czasu zajmuje montaż pompy ciepła?
Zazwyczaj montaż pompy ciepła do nowego domu zajmuje 2-3 dni. W przypadku termomodernizacji prace mogą się wydłużyć nawet do 5 dni.
Czy pompa będzie działała w zimę?
Tak, każde proponowane przez nas rozwiązanie będzie działało niezależnie od warunków. Co ważne, rozwiązania które polecamy utrzymują wysoką wydajność nawet przy pracy w niskich temperaturach.
Czy pompa ciepła może chłodzić?
Ofertowane przez nas urządzenia posiadają funkcję chłodzenia, jednakże do poprawnego działania takiego układu wymagana jest odpowiednio wykonana instalacja centralnego ogrzewania.
Jak posadowiona będzie jednostka zewnętrzna?
Według zaleceń każdego producenta pomp ciepła, jednostka zewnętrzna powinna być umocowana na podwyższeniu około 15cm, tak żeby skraplająca się na nim woda, mogła w swobodny sposób zostać odprowadzona z tacy ociekowej do gruntu, a w okresie zimowym skorupa lodu, która będzie się nawarstwiała nie spowodowała uszkodzenia ruchomych części urządzenia.
Należy pamiętać, że urządzenie będzie pracowało długimi latami i zarówno jakość jak i trwałość posadowienia powinna być na najwyższym poziomie (to samo tyczy się zabezpieczenia instalacji chłodniczej, która wystaje poza obrys budynku i jest tak samo narażona na uszkodzenia mechaniczne, czy chociażby promieniowanie UV).
W Recool nie korzystamy z najtańszych i najczęściej stosowanych na rynku konstrukcji ze zwykłej stali, chociażby ze względu na ich „umowną” trwałość po latach.
Jednostki zewnętrzne montujemy na solidnej konstrukcji o dopuszczalnym obciążeniu do 360kg, która wykonana jest ze stali ocynkowanej malowanej proszkowo, a stabilność zapewniają cztery gumowe podstawy 200x200mm. Takie rozwiązanie pozwala na montaż przy spadku nawet 5%.
Opcjonalnie, na prośbę inwestora wykonujemy również posadowienie z bloczków betonowych.
Ile miejsca zajmie pompa ciepła?
Ilość miejsca niezbędna do wykonania instalacji pompy ciepła zależy przede wszystkim od samego typu urządzenia, oraz od tego czy mamy do czynienia z nową instalacją czy termomodernizacją. Dla zobrazowania tematu posłużę się przybliżonymi wartościami:
Wymagane miejsce wewnątrz budynku:
– układ split + C.W.U. : jednostka wewnętrzna około 1m2 + zbiornik około 1m2
– układ All In One z C.W.U. : jednostka wewnętrzna ze zintegrowanym zbiornikiem około 1m2
– monoblok + C.W.U. : zbiornik około 1m2
Czy w pompie ciepła powinno uzupełniać się czynnik chłodniczy?
Wiadome jest nie od dziś, że konieczność regularnego uzupełniania czynnika chłodniczego występuje w motoryzacji, ze względu na układ klimatyzacji, uszczelniany za pomocą gumowych oringów, pracujący w dynamicznych warunkach. W przypadku klimatyzacji „stacjonarnej” połączenia wykonywane są „na sztywno” i zarówno one jak i cały układ chłodniczy jest statyczny, przez co nie ma mowy o występowaniu nieszczelności.
Kwestią wartą omówienia przy okazji tego tematu jest mit, o konieczności sprawdzania ciśnienia panującego w instalacji podczas każdego przeglądu.
Warto zdać sobie sprawę z faktu, że każde podłączenie do instalacji chłodniczej tzw. zegarów prowadzi do wprowadzenia niewielkiej, ale jednak ilości powietrza i wilgoci, która każdorazowo powinna zostać usunięta. W przeciwnym razie przyczyni się do skrócenia żywotności urządzenia.
Prawidłowym podejście jest wykonywanie próżni za każdym razem, kiedy ingerujemy w układ, ewentualnie sprawdzanie ilości czynnika metodami pośrednimi.
Czy załatwiacie wszystkie formalności związane z dofinansowaniami?
Złożenie wniosku o przyznanie dotacji zawsze zostaje po stronie klienta. Powodem jest fakt, iż we wniosku występuje szereg oświadczeń między innymi o odpowiedzialności karnej, pod którymi to inwestor osobiście składa wiążący podpis, dodatkowo uzupełnienie wniosku wymaga przekazanie danych wrażliwych choćby tych o statusie majątkowym klienta.
Zdarza się także, że uzupełnienie części wniosku dotyczącej dochodu wnioskodawcy wiąże się z pobraniem dodatkowych dokumentów z urzędu, np. w sytuacji kiedy dochody pochodzą z gruntów rolnych czy nieruchomości, a przypadek taki staje się wtedy zagwozdką nawet dla księgowych.
W Recool wspólnie z klientami wypracowaliśmy następującą ścieżkę dopełniania formalności związanych z dofinansowaniami.
W pierwszej kolejności kierujemy inwestora do oddziału MOPR’u, gdzie pobiera zaświadczenie o dochodach.
Następnie kontaktuje się telefonicznie z NFOŚIGW, w celu uzyskania informacji, pod jakim adresem funkcjonuje oddział NFOŚ w jego mieście / gminie, a następnie z zaświadczeniem udaje się do tego oddziału.
W oddziałach funduszu pracują osoby, które każdego dnia uzupełniają wnioski i są na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami. Samo wypełnienie dokumentu zazwyczaj nie zajmuje więcej niż 30min i jest tożsame z rozpoczęciem wnioskowania.
Po otrzymaniu informacji o kwocie dofinansowania, wykonaniu prac, a także zutylizowaniu starego źródła ciepła (niezbędne jest potwierdzenie), inwestor ponownie udaje się do oddziału, gdzie z pozostałymi dokumentami, które otrzymuje od nas opłaceniu faktury, składa wniosek o wypłatę dotacji.
Co w sytuacji kiedy urządzenie ulegnie awarii?
Aktualnie niemal wszystkie montowane przez nas urządzenia wyposażane są w moduły Wifi, dzięki którym jesteśmy w stanie niemalże od razu po zgłoszeniu awarii wszcząć działania serwisowe.
Jeśli więc zdarzy się sytuacja, w której urządzenie z jakieś powodu zacznie szwankować lub pop prostu przestanie działać, udaj się do formularza zgłoszeń awarii na naszej stronie i uzupełnij w nim wszystkie wymagane informacje.
WAŻNE! Długie lata pracy w branży HVAC oraz zdobyte doświadczenie wykazało, że najszybszą i najbardziej skuteczną formą postepowania w przypadku awarii, jest ustandaryzowane przekazywanie wymaganych informacji właśnie za pośrednictwem formularza na stronie internetowej. Każda inna forma zgłaszania zdarzeń, czy to za pośrednictwem rozmowy telefonicznej, wiadomości e-mail czy SMS wprowadza zamieszanie i prowadzi do pomijania istotnych informacji. Z tego powodu prosimy wszystkie zgłoszenia przekazywać tylko i wyłącznie przez formularz. [FORMULARZ]
Po otrzymaniu zgłoszenia niezwłocznie przystąpimy do pierwszych czynności serwisowych, które polegały będą na odczycie parametrów pracy urządzenia, za pośrednictwem modułu obsługi zdalnej.
Jeśli okaże się natomiast, że zdalny dostęp i zmiana parametrów nie wystarczy do przywrócenia poprawnej pracy urządzenia, to zostanie ono przełączone w tryb awaryjny (jeśli taki występuje) lub zostanie wyłączone.
W takiej sytuacji zdarzenie takie zostanie przekazane do działu serwisu, który w możliwie najkrótszym terminie (zazwyczaj do 48-godzin) pojawi się na miejscu instalacji w celu przeprowadzenia prac naprawczych.
Czy warto przepłukać instalację centralnego ogrzewania środkiem do usuwania kamienia?
Użycie odkamieniacza w starej instalacji pozwala obniżyć temperaturę zasilania C.O. nawet o 5 stopni przy zachowaniu tej samej temperatury wewnętrznej, co przy pompach ciepła znacząco wpływa na roczne koszty ogrzewania. Usunięcie kamienia przekłada się również na wydłużenie żywotności elementów z jakich składa się instalacja.
W Recool płukanie instalacji C.O. zalecamy wykonać zawsze przy montażu pompy ciepła do istniejącej już instalacji, jest to jednak usługa dodatkowa i można z niej zrezygnować.
Oczywiście w nowo budowanych domach, gdzie instalacja nie była jeszcze w żaden sposób eksploatowana nie ma konieczności uzdatniania wody w dodatkowe środki.
Jaką gwarancją objęta jest instalacja i poszczególne produkty?
Gwarancja na montaż: 5-lat
Gwarancja producenta na urządzenie – obowiązuje w przypadku wykonywania wymaganych przeglądów
Panasonic: 3-lata + 5-lat na kompresor
Mitsubishi Electric: 5-lat
Daikin: 5-lat, możliwość odpłatnego przedłużenia gwarancji do 10lat.
Posiadamy pełną autoryzację firmy Daikin, dlatego po montażu urządzenia przez naszą firmę zyskują Państwo opiekę gwarancyjną Serwisu Fabrycznego Daikin w cenie.
Standardowy okres gwarancji udzielany przez Daikin dla instalatorów bez takich uprawnień to 3 lata (tylko kilka firm w Polsce w tym nasza posiada pełną autoryzację).
Gwarancja na zbiornik c.w.u. lub buforowy
Zbiorniki ze stali nierdzewnej: 10-lat
Zbiorniki ze stali emaliowanej z anodą magnezową: 5-lat + konieczność wymiany anody co 18 miesięcy
Zbiorniki ze stali emaliowanej z anodą tytanową: 5-lat + konieczność wymiany anody nawet co 10 lat
Dlaczego izolujemy instalację chłodniczą?
Zadaniem standardowej otuliny dostarczanej przez producentów wraz z rurami miedzianymi nie jest izolacja termiczna, a jedynie zabezpieczenie przed wykraplaniem się wilgoci. Taka forma wykonania instalacji nie chroni instalacji przed oddawaniem ciepła do otoczenia, co przekłada się na niski parametr temperaturowy czynnika, sprawność układu radykalne spada, a przez nadmierną pracę sprężarki jej eksploatacja oraz pobór prądu wzrasta.
Z tego powodu podczas montażu zabezpieczamy rury chłodnicze kauczukową izolacją termiczną o odpowiedniej grubości, a całość dodatkowo chroniona jest przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz promieniowaniami UV karbowaną rurą, albo specjalną taśmą termiczną. Konsekwencją takiego rozwiązania jest niespełna 4-krotne zmniejszenie delty temperaturowej w stosunku do powszechnie stosowanego rozwiązania, oraz wielokrotnie dłuższa żywotność izolacji.
Jaka jest różnica między zbiornikami ze stali emaliowanej, a tymi ze stali nierdzewnej?
Zbiorniki, a zwłaszcza te na ciepłą wodę użytkową, to elementy instalacji, w których przechowywana jest między innymi woda pitna. Z tego powodu ważne jest, aby w jak największym stopniu środowisko wewnątrz zbiornika było sterylne.
Oferowane przez nas zbiorniki ze stali nierdzewnej objęte są 10-letnią gwarancją i nie wymagają serwisowania, będąc w pełni bezobsługowymi, a zastosowana izolacja sprawia, że mają najlepszą szczelność izolacji na rynku.
W przeciwieństwie do popularnych zbiorników emaliowanych produkcji np.: Galmeta nie występuje konieczność wymiany anody magnezowej co 18 miesięcy, która zapewnia higienę instalacji. Jeśli jednak zakup zbiornika ze stali nierdzewnej, z jakiegoś powodu wyda się nieuzasadniony, istnieje możliwość wybrania opcjonalnej anody tytanowej, która zabezpiecza zbiornik nawet na 10lat.
Ile kosztuje przegląd instalacji i jak często należy go wykonywać?
Praktycznie każdy producent swoich urządzeń, wymaga od użytkownika, regularnych przeglądów serwisowych. Najczęściej są to dwa odpłatne przeglądy w ciągu roku (Daikin i Mitsubishi)
Zwyczajowo w Recool przeglądy planujemy na przed i po sezonie grzewczym, a ich koszt na dzień dzisiejszy wynosi 550zł brutto
Jakie będą koszty ogrzewania pompą ciepła?
Na początku oferty, którą otrzymasz załączamy wynik z kalkulatora cieplo.app. Na stronie znajdują się różne zestawienia dotyczące rozpatrywanego budynku, a jednym z nich jest porównanie kosztów ogrzewania tego samego obiektu różnymi źródłami ciepła.
Czy pompa ciepła będzie korzystała z grzałek elektrycznych?
Tak, prawidłowo dobrana pompa ciepła powinna działać tzw. układzie biwalentnym równoległym, korzystając w określonych warunkach z grzałek elektrycznych.
Taka praktyka gwarantuje najbardziej dokładne dobranie mocy urządzenia do faktycznego zapotrzebowania budynku na ciepło.
Dlaczego w systemie pompy ciepła w instalacji centralnego ogrzewania stosujemy dodatkowy bufor, a nie sprzęgło hydrauliczne?
Do poprawnej pracy systemu pompy ciepła wymagane jest pełnienie dwóch warunków:
zachowania minimalnego zładu wody
zachowania odpowiedniego przepływu
Często zdarza się tak, że o ile przepływ zostaje zachowany, to ilość wody w instalacji jest zbyt mała co może prowadzić do skrócenia żywotności sprężarki. Aby tego uniknąć do instalacji dokłada się dodatkowy zbiornik na wodę.
Zarówno bufor jak i sprzęgło hydrauliczne są właśnie takimi zbiornikami, jednakże sprzęgło hydrauliczne ma dużo mniejszą pojemność, a jego stosowanie nie zwiększa radykalnie zładu wody, co czyni bufor. Zastosowany bufor zabezpiecza pompę, rozdziela obiegi hydrauliczne zapobiegając tzw. walce pomp, a przy okazji pełni funkcję akumulatora energii.
Dlaczego przy doborze mocy urządzenia, nie uwzględniamy mocy potrzebnej do ogrzania zbiornika c.w.u.?
Pompa ciepła nigdy nie grzeje równocześnie wody w zbiorniku ciepłej wody użytkowej i centralnego ogrzewania, dlatego sumowanie tych dwóch mocy prowadzi do przewymiarowania urządzenia i jest przy tym błędem projektowym.
Z czego wynika dobrana wielkość zbiornika ciepłej wody użytkowej?
Przy projektowaniu instalacji pompy ciepła, wielkość zbiornika C.W.U. w większości przypadków definiowana jest przez powierzchnię wężownicy, która się z w nim znajduje. Producenci, których cenimy zalecają, aby na każdy 1kW mocy pompy ciepła przyjmować min. 0,2 m2 powierzchni wężownicy dla C.W.U. co gwarantuje poprawną wymianę energii między układami i co za tym idzie poprawną pracę całego systemu.
W przypadku układów z dwoma źródłami ogrzewania C.W.U. stosujemy zbiorniki z wieloma wężownicami, gdzie pierwsza wężownica dobierana jest do mocy pompy, natomiast drugą wybieramy możliwie jak największą dla poprawnego działania instalacji np.: solarów.
Jeśli pierwszy warunek doboru zbiornika tj. odpowiednia powierzchnia wężownicy, zostaje spełniony, a istnieją podejrzenia, że przyjęta wielkość samego zbiornika (najczęściej jest to 50l na osobę) będzie niewystarczająca, istnieje możliwość zastosowania większego zbiornika.
Jakie pompy obiegowe i cyrkulacji stosujecie w instalacji centralnego ogrzewania?
W Recool nigdy nie korzystamy z chińskich zamienników o „umownej” trwałości. W instalacjach C.O. stosujemy wysokosprawne bezdławnicowe pompy z silnikiem z magnesami trwałymi z rodziny Alpha 1L. Pompy przeznaczone do wszystkich rodzajów instalacji grzewczych ze zmiennym natężeniem przepływu, w których pożądana jest optymalizacja punktu pracy pompy. Urządzenie posiada korpus ze stali nierdzewnej stąd może być stosowane w instalacjach ciepłej wody.
Pompy Grundfos Alpha 1L cechuje między innymi:
znacznie większa energooszczędność niż większość pomp działających obecnie w instalacjach grzewczych (mniejsze zużycie energii to krótszy czas zwrotu inwestycji)
optymalizacja punktu pracy dzięki modulacji natężenia przepływu
korpus ze stali nierdzewnej umożliwia pracę w instalacjach ciepłej wody
cicha praca – „nie huczy nawet pod obciążeniem”
Jeśli natomiast w budynku istnieje instalacja cyrkulacji tzw. trzy-rurowa, zalecamy wymianę aktualnie zamontowanej pompy również na urządzenie Grundfos, lecz tym razem z rodziny Comfort PM. Urządzenie wyróżnia się od konkurentów podobnie jak Alpha 1L dużo mniejszym poborem energii elektrycznej, cichą i optymalizowaną pracą.
Samo sterowanie pompy realizujemy wykorzystując regulator Polskiej firmy Tech-Sterowniki o oznaczeniu ST-427i, który pozwala na zarządzanie pracą nawet trzech pomp. Zadaniem regulatora jest załączanie pomp, jeśli temperatura przekroczy progową wartość załączenia, oraz wyłączanie jej jeśli kocioł wychłodzi się (na skutek wygaszenia). Dla drugiej pompy, oprócz temperatury załączenia, instalator ustawia temperaturę zadaną, do osiągnięcia której pompa będzie pracować. Istnieje możliwość dowolnego ustawienia priorytetów pracy pomp.
Funkcje realizowane przez sterownik:
sterowanie trzema pompami na podstawie pomiaru temperatur lub czasowo
funkcja anty stop
funkcja anty zamarzanie
możliwość dowolnego ustawienia priorytetów pomp
możliwość podłączenia regulatora pokojowego
Funkcja anty stop zapobiega zastaniu pompy obiegowej poza sezonem (pompa załącza się co ok. 10 dni na 1 minutę).
Funkcja anty zamarzanie przeciwdziała zamarzaniu wody w instalacji, gdy temperatura spadnie poniżej 6°C pompa załączy się na stałe.
Jak odbywa się sterowanie pompą ciepła
Wszystkie pompy ciepła które sprzedajemy mają możliwość sterowania przynajmniej na trzy sposoby.
Ustawienie zadanej temperatury wody w układzie centralnego ogrzewania. Najprostszy sposób sterowania pompy w praktyce nie używany ze względu na brak możliwości adaptacji.
Użytkownik samodzielnie ustawia parametr wody, w zależności od zapotrzebowania energetycznego budynku lub prywatnych preferencji. Przykładowo kiedy temperatura na zewnątrz utrzymuje się w okolicach 5 stopni, temperatura wody na wyjściu z pompy zostaje ustawiona na 30 stopni. Jeśli na zewnątrz temperatura spadnie do -5 stopni, użytkownik będzie musiał ustawić parametr czynnika np.: na 40 stopni.
Praca pompy ciepła na tzw. krzywej grzewczej, korygowanej o wskazanie z czujnika temperatury umieszczonego w jednostce zewnętrznej.
Podczas montażu ustawiona zostaje charakterystyka pracy pompy ciepła, która jest zależnością temperatury wody wyjściowej z pompy do temperatury powietrza na zewnątrz budynku. Im niższa temperatura na zewnątrz, tym wyższa temperatura wody do której grzeje pompa.
Po procesie uczenia się w efekcie czego urządzenie dysponuje masą odczytów i jest w stanie samodzielnie dobierać parametry pracy pompy ciepła niezależnie od panujących warunków, ten sposób sterowania zostaje w naszej ocenie najlepszym wariantem.
Sterowanie w oparciu o krzywą grzewczą korygowaną o odczyt temperatury z termostatu znajdującego się wewnątrz budynku.
Pełna analogia do sterowania omówionego powyżej, z jedną różnicą tj. korektą parametrów pompy ciepła o dodatkowe wskazanie czujnika, który umieszczony zostaje np. w centralnej części budynku.
Z naszego doświadczenia wynika, że pomimo iż ten sposób sterowania przykuwa uwagę większości inwestorów, rzadko kiedy udaje się znaleźć w budynku odpowiednie miejsce na termostat pokojowy, a w przypadku termostatów w wersji ze zdalnym połączeniem klienci mają tendencje do przestawiania urządzenia w różne miejsca, czasem wręcz na parapet przy uchylonym oknie, w konsekwencji czego pompa nie jest w stanie wypracować optymalnych charakterystyk pracy i zaczyna „wariować”.