Dla kogo będzie dobra pompa ciepła?
Jeśli Twój budynek nie ma na przynajmniej 10-centymetrowej warstwy docieplenia ścian oraz dachu, instalacja centralnego ogrzewania zrealizowana jest na grzejnikach, gdzie temperatura wody utrzymuje się na poziomie ponad 50℃, albo korzystasz z kotła gazowego na stałym przyłączu z sieci, to z pewnością pompa ciepła nie będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.
Chodzi o to, że taki budynek najprawdopodobniej będzie potrzebował bardzo dużą ilość ciepła, a pompa, która będzie pracowała niezbyt efektywnie w takich warunkach, do dostarczenia tego ciepła zużyje dużo więcej prądu, niż gdyby musiała grzać wodę na podłogówkę.
Poza tym dofinansowania, póki co nie obejmują wymiany kotłów gazowych, więc całą inwestycję będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.
I na końcu, kiedy po sezonie grzewczym zobaczysz ogromną dziurę, którą wyryje w Twoim budżecie rachunek za prąd, okaże się, że zaczniesz jak zresztą wielu poprawiać izolację domu i przerabiać instalację.
Wtedy z kolei zaczną się problemy z taktowaniem pompy, która będzie dysponowała zbyt dużą mocą do nowego znacznie mniejszego zapotrzebowania docieplonego domu, a wtedy znów wrócisz do przeróbek kotłowni, tym razem inwestując w dodatkowy bufor i hydraulikę.
I nawet jeśli uda Ci się to wszystko ogarnąć, to nie zmieni już to w żaden sposób faktu, że za zbyt dużą pompę, której i tak nie wykorzystasz, zapłacisz znacznie więcej niż za taką, którą finalnie mógłbyś kupić.
Sprawdź również wpis o: Rzeczy, które warto wiedzieć o pompach ciepła w konfiguracji split.
w którym wskazuje, na co zwrócić uwagę przy wyborze każdej z instalacji