Kiedy podjąć decyzję o instalacji paneli fotowoltaicznych?
Przede wszystkim nie wcześniej niż w momencie, kiedy ostatecznie zdecydujemy, jakie odbiorniki będą znajdowały się w budynku.
Umówmy się, kwestie techniczne w przypadku instalacji fotowoltaicznych są niczym, jeśli nie skupimy się nad tym ile faktycznie prądu potrzebujemy wyprodukować z PV’ki.
Rozmawiając na co dzień z osobami, które budują dom, spotykam się z czymś takim, że osoby te, zanim jeszcze zostanie wbita pierwsza łopata, chciałyby zaprojektować instalację fotowoltaiczną, ale nie są w stanie zadeklarować, czy dom będzie ogrzewany gazem, czy może pompą ciepłą.
Rozbieżności w zużyciu energii elektrycznej w takich przypadkach, są na tyle znaczące (oczywiście o ile zakładamy, że pompa ciepła nie będzie pracowała na wodę święconą z Lichenia), że pomysł na fotowoltaikę, którą można położyć bez większej ingerencji, nawet w czasie kiedy domownicy na stałe wprowadzili się do budynku sprawia, że jest to ostatnia rzecz, na którą zwracałbym uwagę na tym etapie budowy.

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy wybieramy projekt domu i od razu zakładamy, że fotowoltaika musi znajdować się na dachu, z uwagi na brak wymaganego miejsca na działce.
W takich okolicznościach faktycznie dobrym pomysłem jest określenie orientacyjnej wielkości instalacji fotowoltaicznej, a także miejsca, jakie zajmie ona na dachu.
Jeśli zastanawiasz się na inwestycją w instalację fotowoltaiczną, ale nie wiesz, czy sprawdzi się w Twoim przypadku, to skontaktuj się z nami, a my w czasie 15-minutowej rozmowy zupełnie bezpłatnie odpowiemy na każde pytanie.
Zadzwoń: 459 595 158