R290, czyli nowy czynnik w pompach ciepła – chłodne spojrzenie na ten temat
Kilka miesięcy temu nagrywałem materiał o rzekomym zakazie używania czynników chłodniczych w pompach ciepła.
Już wtedy w ofercie wielu producentów można było znaleźć takie urządzenia, których konstrukcja przystosowana była do pracy na czynniku R290, potocznie nazywanym propanie.
Od tego czasu wiele takich urządzeń trafiło na rynek, a razem z nimi narosło wiele mitów, z którymi w firmie mierzymy się każdego dnia, a wynikają głównie z powielania głupot przez mniej doświadczonych sprzedawców.
Oczywiście to rozumiem, każdy zachwala swoje, ale i tak sądzę, że należą się wyjaśnienia dla osób, które nie siedzą w temacie aż tak głęboko.
Dziś biorę na tapet stwierdzenie, że pompy ciepła na propan są niebezpieczne i dlatego nie warto ich montować.
Oczywiście jest to jedna wielka bzdura.
Skoro każdy z nas może w swoim domu korzystać z kuchenki gazowe zasilanej butlą, w której znajduje się około 5 kg propanu i którą może wymienić samodzielnie i to według całego społeczeństwa jest normalne i akceptowalne i nikt nie widzi w tym większego problemu, to dlaczego korzystanie z pompy ciepła, która znajduje się na zewnątrz, jest odpowiednio zabezpieczona i ma w sobie zaledwie pół kilograma propanu, ma być śmiertelnie niebezpieczne?
Chyba zgodzicie się ze mną, że brakuje w tym logiki?
Sprawdź również wpis o: Unijny zakaz dla f-gazów w pompach ciepła 2023 – 2025 – ile w tym prawdy i jak wpłynie na rynek pomp ciepła?
w którym wskazuje, na co zwrócić uwagę przy wyborze każdej z instalacji